Chci znát svá práva v EU

Projekt pro středoškolské studenty organizovaný Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR v období listopad 2013 až červen 2014.

O co se jedná? 

Projekt „Chci znát svá práva v EU“ má za cíl srozumitelně a zábavně přiblížit studentům středních škol praktickou stránku evropského občanství a práv, která z něj vyplývají. Bude probíhat v únoru a březnu 2014 formou workshopů na středních školách ve vybraných krajích České republiky, a to Karlovarském, Ústeckém, Moravskoslezském, Zlínském, Jihočeském, Libereckém a v Kraji Vysočina. Hlavní náplní bude představení reálných životních situací, ve kterých mohou studenti svých práv spojených s evropským občanstvím skutečně využít.

Proč se zúčastnit?

Jelikož většina přednášek o Evropské unii, jichž se středoškoláci účastní, se zaměřuje na institucionální podobu EU nebo evropskou integraci, mladí lidé celou problematiku dokážou jen těžko uchopit a pod teorií si představit něco využitelného v každodenním životě. Projekt se tak soustředí právě na tyto praktické aspekty našeho členství v EU a klade si za cíl rozšířit povědomí studentů nejen o tom, jaká práva mají, ale i jak jich využít. Proto byla témata workshopů vybrána tak, aby co nejlépe odpovídala zájmům mladých lidí. Patří mezi ně například:

  • cestování (a s ním spojené pojištění, doprava atd.),
  • studium v zahraničí (například výška školného a možnost získat stipendia),
  • ochrana osobních dat (zejména v případě užívání sociálních sítí),
  • nakupování online a další.

Studenti se navíc mohou zapojit do soutěže o zajímavé ceny (více níže).

Jak bude projekt probíhat?

Na každé ze zúčastněných škol se v průběhu února a března uskuteční jeden 90-minutový workshop pro studenty vyšších (zejména třetích a čtvrtých) ročníků. Pomocí krátké prezentace nejprve zkušení lektoři studenty uvedou do problematiky evropského občanství a jeho obsahu. V druhé – delší – části je interaktivní formou seznámí s několika životními situacemi, ve kterých mohou výhod spojených s evropským občanstvím využít a o nichž by možná sami nevěděli. Studenti budou na závěr vyzváni k vypracování krátké eseje zaměřené právě na uplatnění jejich práv v EU, přičemž nejlepší eseje budou vybrány a věcně ohodnoceny.

Jak budou nejlepší studenti oceněni?

Krátké eseje, které studenti vypracují v malých skupinkách, budou ohodnoceny předními odborníky na problematiku EU. Nejlepší eseje budou zveřejněny na webu AMO a oceněny oficiálním certifikátem. Nejúspěšnější skupina získá také věcné ceny a bude spolu s doprovodem pozvána do hlavního města Prahy na „Den s evropským občanstvím“. Ten bude spočívat v setkáních a diskuzích s odborníky a novináři a v návštěvě vybraných institucí.

Kdo projekt organizuje?

Projekt „Chci znát svá práva v EU“ připravuje Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR. AMO je předním českým think-tankem zaměřeným na zahraniční politiku se širokým zázemím odborníků věnujících se evropským otázkám i s dlouholetou zkušeností s organizací projektů v oblasti vzdělávání. AMO již více než osmnáct let pořádá například mezi studenty velmi oblíbenou simulaci jednání OSN, Evropské unie a NATO Pražský studentský summit.

Kontakty

Vít Dostál »
odborný garant projektu

Tereza Jermanová »
koordinátorka projektu
tereza.jermanova@amo.cz
gsm +420 775 281 971 


Michal Zikmund
michal.zikmund@amo.cz
gsm +420 732 11 22 99


Soubory ke stažení:

TZ AMO - Středoškolští studenti debatovali s odborníky o Evropské unii

Typ souboru: doc, Velikost: 154 KB, Datum poslední změny: 01.12.2014


Vyhledávání

Kalendář akcí

« Květen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Novinky e-mailem

Analytici AMO