Indická delegace Gymnázia Ostrava­-Hrabůvka a Pražský studentský summit

Datum vydání publikace: 20.10.2015

Pražský studentský summit je unikátní vzdělávací projekt s již dvacetiletou tradicí, který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky(AMO). Každoročně vzdělává přes 380 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky o současných problémech dnešního světa. Nabízí tak jedinečnou platformu mladým lidem pro setkávání a inspirování se mezi sebou i s významnými osobnostmi veřejného života u nás i v zahraničí. Základem projektu je vzdělávat mladé lidi především prostřednictvím simulace jednání klíčových mezinárodních organizací – OSN, NATO a EU a letos nově i Visegrádské skupiny. Umožňuje mladým lidem připravit se na budoucnost, ať mají v plánu cokoliv.

Stát se účastníkem tohoto summitu však není jen tak. Zájemci měli za úkol vybrat si libovolný stát a napsat esej o jeho současném stavu, možnostech rozvoje, mezinárodních vztazích… Na Gymnáziu Ostrava­Hrabůvka se s tímto nelehkým úkolem rozhodla poprat skupinka studentů 6B8 ve složení Kateřina Harhajová, Kateřina Bendová, Monika Kokešová, Radek Hollmann a Ondřej Studník. Vesvé eseji se rozhodli reprezentovat Indii a uspěli.

Ve velké konkurenci obsadila jejich esej celkově 25. místo ze 116 přihlášených. Jejich práce byla nejlepší ze všech ostravských gymnázií a třetí nejlepší ze všech esejí, které přišly z Moravskoslezského kraje.

Naše „indická delegace“ si tak vydobyla místo na Pražském studentském summitu a první jednání ji čeká v sobotu 7. listopadu v prostorách VŠE v Praze.

A jak se na tuto příležitost dívají sami členové indické delegace?

Kateřina Harhajová: Od studentského summitu si slibuji hlavně poznání nových lidí a spoustu zážitků. Baví mě sledovat, co se kolem děje, a myslím, že toto je skvělá příležitost, jak mohu lépe pochopit fungování mechanismu, který to celé řídí...

Kateřina Bendová: Do projektu jsem se přihlásila hlavně proto, že jsem se chtěla postavit strachu z mluvení na veřejnosti, a také abych zažila a zkusila něco nového. Taky chci vědět, jestli na to mám, nebo ne, a jestli mi to nějak duševně prospěje. Jdu do toho s opravdu moc fajn lidmi, takže si myslím, že to společně zvládneme.

Radek Hollmann: Od své účasti v Pražském studentském summitu očekávám, že se detailně seznámím s vnitřní strukturou, funkcí a pravomocemi OSN. Dále doufám, že se obeznámím s cíli, prioritami a potřebami jednotlivých států zastoupených v této mezinárodní organizaci. A proč jsme si vybrali Indii? Neboť Indie je největší demokracie na světě a její ekonomika rok co rok narůstá, a proto tvoří velmi důležitou část světa, která nesmí být opomíjena.

Michaela Böhmová

Text vyšel dne 20.10.2015 v Frýdecko-místecký a třinecký deník.

Autor publikace: AMO v médiích (2015)

Vyhledávání

Kalendář akcí

« Květen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Novinky e-mailem

Analytici AMO